פסיקה

תפ (ת"א) 59301-12-16 המחלקה לחקירות שוטרים - מח"ש נ' אייל אביסדריס

בית משפט השלום בתל אביב - יפו הרשיע שוטר בהטרדה מינית, התנכלות ופגיעה בפרטיותה של טרנסג'נדרית לאחר שצילומים שהשוטר צילם ושלח לחבריו, הופצו ברשת האינטרנט והביאו לחשיפת בני משפחתה של האחרונה לכך שביצעה ניתוח לשינוי מין.

עובדות המקרה:
א', טרנסג'נדרית בת מיעוטים, נעצרה בשעה שנהגה בתל אביב בחשד לביצוע עבירות תנועה. בזמן שנחכה בתחנת המשטרה, א' צולמה ע"י אחד השוטרים, בנסיבות בהן הצילום עלול להשפילה ולבזותה. השוטר שלח את הצילומים לכל השוטרים בצוות שלו, ובהמשך הסרטונים הופצו על גבי רשת האינטרנט. כתוצאה מכך, נחשפו לראשונה בני משפחתה של א' לעובדה כי האחרונה ביצעה ניתוח לשינוי מין ואלו החלו לאיים על חייה. עקב כך, נאלצה א' לעבור להתגורר בעיר אחרת, שקעה בדיכאון ומצבה הנפשי התדרדר.

הכרעת הדין:
השופט איתן קורנהאוזר הרשיע את השוטר בהטרדה מינית והתנכלות וכן בפגיעה בפרטיותה של א'. השופט דחה את גרסת השוטר לפיה הצילום נועד להגנתו מפני תלונת שווא מצד א'. השופט קבע כי שליחת הסרטון ע"י השוטר בוצעה שלא לא לצורך מבצעי כלשהו, אלא בכדי לשתף את חבריו "בתיעוד אותה דמות ססגונית, יוצאת דופן ועירומה" אותה צילם. בגזר הדין נקבע כי פן מחמיר של נסיבות ביצוע העבירה הינו העובדה שהנאשם ניצל את סמכותו כשוטר על מנת לבצע את העבירות. השופט הוסיף כי המקרה הנדון מציג נסיבות יוצאות דופן, אשר יוצרות פסיפס חריג של פגיעה קשה בערכים מוגנים. השופט קבע שהרמת המסך מעל מינה של המתלוננת, והפצת הדבר ברבים, תוך אדישות לתוצאות המעשה, מהווה פגיעה בזכותה של א' לפרטיות. השופט גזר על השוטר חודשיים של עבודות שירות וכן נקבע כי ישלם לא' פיצוי בסך 10,000 ש"ח.

שנת פרסום: 2018