פסיקה

תא"מ 44551-11-10 האגודה לשמירת הפרט נ' מקור ראשון המאוחד בע"מ

אי-פרסום מודעה המופנית לחברי הקהילה הגאה בעיתון "מקור ראשון" אינו מהווה הפרת חוק איסור הפליה

עובדות המקרה: התובעת, עמותה ללא מטרות רווח הפועלת למען קהילת הלהט"ב בישראל, הגישה כנגד הנתבעת (מפעילה של עיתון) תביעה כספית ללא צורך בהוכחת נזק בהתאם לסעיף 3 לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים. התובעת טוענת כי היא פנתה אל הנתבעת וביקשה לפרסם מודעה המציע לאוכלוסייה הדתית אוזן קשבת וקו חם התומך בכל מי שמבולבל בשל זהותו המינית. הנתבעת סירבה לפרסם את המודעה בטענה כי הדבר נובע מאחריותה כלפי קהל לקוחותיה, המורכב מבני הקהילה הדתית-לאומית.

ההכרעה המשפטית: התביעה נדחתה. נקבע כי המרחק בין סירובה של הנתבעת לפרסום המודעה לבין הפליה על רקע נטייה מינית הוא "דק מאוד", אולם עלה בידי הנתבעת להראות כי פעלה מתוך מניע של אחריות כלפי קהל לקוחותיה – ולא מתוך הפליה אסורה. עוד נקבע כי חל בנדון סעיף 3(ד)(1) לחוק איסור הפליה, המתיר הפליה בשירות הניתן על בסיס אמונות דתיות. הודגש כי החופש של בעל העיתון לבחור איזו מודעה לפרסם ואיזו לא, איננו חופש מוחלט. אך סירוב הנתבעת לפרסם את המודעה לא נעשה על רקע התנגדות לדעה שמייצגת התובעת, אלא בשל כך שהפרסום אותו ביקשה לפרסם במודעה נוגד את ההלכה הדתית. הפרסום עלול לפגוע ברגשות ציבור קהל הקוראים, שהינו דתי לאומי, הפועל על פי ההלכה היהודית האוסרת "משכב זכר", וכפועל יוצא לפגוע באופן שאיננו מידתי בזכות הקניין של הנתבעת, במיוחד כאשר לתובעת ישנם אפיקים אחרים העומדים לרשותה לצורך השגת מטרתה.

*לפסק דין בערעור על ערכאה זו, ראו: ע"א (ת"א) 35563-02-12 העמותה לשמירת זכויות הפרט, ע.ר. נ' מקור ראשון המאוחד (הצופה) בע"מ

שנת פרסום: 2011
קבצים: