פסיקה

רמ"ש (ת"א) 48687-12-18 מדינת ישראל - משרד הפנים נ' פלוני

ביהמ"ש המחוזי דחה את ערעור המדינה על החלטת ביהמ"ש לענייני משפחה להעניק לזוג הורים הטרוסקסואלי אפוטרופסות זמנית ביחס לתאומות אותן הביאו לעולם בהליך פונדקאות באוקראינה, מבלי שבוצעה קודם לכן בדיקה גנטית להוכחת הורותם, בניגוד ל"נוהל חו"ל" של משרד החוץ.

עובדות המקרה: בני זוג הטרוסקסואליים אשר נישאו כדת משה וישראל, ביצעו הליך פונדקאות באוקראינה במסגרתו נולדו להם תאומות. בני הזוג עתרו למתן צו הורות זמני ל60 ימים אשר יאפשר לתאומות להיכנס ישראל, ובמהלך תקופת זמן זו יבצעו בדיקת רקמות בארץ לצורך הוכחת הורתם על הקטינות. המדינה התנגדה לבקשה בטענה שעל פי "נוהל חו"ל" של משרד החוץ, יש לקחת בדיקת דם מהתאומות באוקראינה, לבדוקה בישראל, ועד לקבלת התוצאות והחלטה של ביהמ"ש לפיה מתקיימת זיקה גנטית, אין לאפשר לתאומות להיכנס לארץ. ביהמ"ש לענייני משפחה הכיר באפוטרופסות זמנית של ההורים ביחס לקטינות והורה לאפשר להן להיכנס לישראל, אולם המדינה ערערה לביהמ"ש המחוזי בטענה שביהמ"ש לענייני משפחה היה מחוסר סמכות לדון בסוגיה.

הכרעת הדין: השופט נפלתי שילה דחה את הערעור. השופט ציין כי בשתי החלטות שונות ביהמ"ש העליון הכיר בסמכותו העניינית של בימה"ש לענייני משפחה לדון בכניסת קטין לישראל. השופט הוסיף כי ההחלטה לא תיצור נזק בלתי הפיך למדינה שכן מדובר בסך הכל במתן אפשרות לערוך את הבדיקה הגנטית בישראל ולא בחו"ל וזאת, לאחר שנקבע שקיימת ראיה לכאורה לזיקה גנטית בין המשיבים לבין התאומות. השופט ציין כי מעמדו המשפטי של "נוהל חו"ל" של משרד החוץ לוט בערפל ולא ברור על יסוד מה טענה המדינה כי מדובר בנוהל מחייב שלא ניתן לסטות ממנו. אי לכך, השופט קבע שבנסיבות המקרה דנן יש לאפשר לקטינות להגיע בהקדם האפשרי לישראל.

*הערת צוות המאגר: פסק הדין אמנם עוסק בזוג הטרוסקסואלי, אולם לאור חשיבות ההחלטה לזוגות חד מיניים רבים אשר מבצעים הליכי פונדקאות בחו"ל, הוחלט להעלותו למאגר.

שנת פרסום: 2018