פונדקאות

תוצאות
מאמרן של איילת בלכר-פריגת ודפנה הקר המתמודד עם הלקונה שבמשפט הישראלי בנוגע לשאלת ההכרה ביחסים הנרקמים בין ילדים לבין בני-זוג של הוריהם.
ביהמ"ש העליון קיבל את ערעור המדינה וקבע שביהמ"ש לענייני משפחה אינו מוסמך לאפשר, בניגוד ל"נוהל חו"ל" של משרד החוץ, את כניסתן לישראל של תאומות אשר נולדו בהליך פונדקאות בחו"ל, מבלי שבוצעה קודם לכן בדיקה להוכחת זיקתן הגנטית להורה אזרח ישראלי.
בית-הדין הארצי קבע כי יש להחיל את ההסדר הקבוע בסעיף 52(א) לחוק הביטוח הלאומי כך שאב יחידני שהביא ילד בפונדקאות חו״ל יהא זכאי להחיל מחצית מתקופת דמי הלידה טרם לתאריך הלידה המשוער.
בעוד בתם הבכורה של בני הזוג ברמן ישראלית, המדינה מסרבת להעניק אזרחות לאחיותיה הקטנות. זאת, מאחר שבן הזוג שהוא אביהן הביולוגי אינו אזרח ישראל. כעת, הם ממתינים להכרעת העליון בעניינם. עורך דינם: "המדינה מציבה מכשולים מיותרים"
בית הדין לעבודה קבע כי מאחר שהרשויות דרשו מכל אחד מבני הזוג להסדיר בנפרד את רישום הילד הביולוגי שלו, הביטוח הלאומי 
אינו יכול לטעון כי מדובר בתא משפחתי אחד - ולכן עליו לשלם לכל אב דמי לידה בנפרד, אף שבני הזוג רשומים כנשואים
הפרקליטות החליטה להגיש ערעור נגד פסקי דין שהכירו בהורות של זוגות הומואים בפונדקאות חו"ל כמה ימים אחרי הלידה. היא טוענת שעלול להיווצר מצב שבו לילד יש שלושה הורים
בית המשפט לענייני משפחה בת״א מחק על הסף בקשה לביטול אימוץ הדדי מאחר ואינה עונה על התנאים בסעיף 19 לחוק אימוץ ילדים.
בהוראת בית משפט, בחודש הבא תפרסם המדינה נוהל בסוגיה המערימה קשיים ובירוקרטיה על זוגות הומואים המבקשים להביא ילדים. במכתב ששלחו למנכ"ל רשות ההגירה הציעו ארגונים דרכים לשיפור ההליך, בהן הקלות משפטיות וחלופות להוכחת קשר גנטי. "ההתנהלות הפכה לסיוט".
חוק ביטוח לאומי מקנה זכאות למענק אשפוז גם לגבר מבוטח שהביא ילד עם בן זוג מאותו מין באמצעות פונדקאית מחוץ לישראל
תחומים: פונדקאות
זכאות הורים חד-מיניים לקצבת-לידה אחרי שנולדו להם יותר משני ילדים בהליכי פונדקאות
תחומים: פונדקאות, שונות
אבות חד-מיניים לתאומים שנולדו בהליך פונדקאות זכאים לדמי לידה בנפרד
רישום בארץ של בני-זוג חד-מיניים כהורים לילדים שהובאו בהליכי פונדקאות בחו"ל
תחומים: פונדקאות, שונות
שאלת חוקיותו של הליך פונדקאות בו ביצית מופרית של אישה מושתלת ברחמה של בת-זוגה בארץ
תחומים: פונדקאות
פרסום הנימוקים בבג"צ ליאת משה, בו נדחתה בקשתן של בנות-זוג להביא ילד לעולם במסלול של לקיחת ביצית מגופה של האחת, הפרייתה, והשתלתה ברחמה של השנייה - תוך ביצוע התהליך כולו בישראל
תחומים: פונדקאות
בג״ץ דחה את מועד הגשת העדכון ע״י הכנסת בנוגע לתיקון חוק הסכמים לנשיאת עוברים כך שיפסיק להפלות זוגות חד מיניים.
בג״ץ ביטל את ההגדרות המפלות בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים והורה לפרש את הוראות הסדר הפונדקאות כך שהפגיעה בזכויותיהם של זוגות חד מיניים וגברים יחידנים לשיוויון והורות תיפסק.
"עתירה זו ניצבת ניצבת בליבו של מאבק עיקש וממושך לשוויון ולהכרה בקהילת הלהט"ב במגוון תחומי חיים, ובפרט בכל הנוגע לזכות להפוך להורה"
בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ קבע פה אחד כי יש לאפשר גישה לבני זוג מאותו המין ולגברים יחידנים להליכי פונדקאות בישראל.
נשיאת העליון זעמה על נציג הפרקליטות בדיון על שלא הגיב לעתירה, אף שזו הוגשה כבר לפני שנה. בתגובה לדברי הנציג כי "דרך המלך היא טיפול בעניין בחקיקה", השיב השופט כי "נראה שהמלך נרדם"
תחומים: פונדקאות
ביהמ״ש דחה את עתירת תנועת ״בוחרים במשפחה״ להסדרת המרשם בנושא צווי הורות, צווי הורות פסיקתיים, ורישום ילודים.
בג״ץ דחה על הסף עתירה לצו על תנאי המורה לרשות האוכלוסין וההגירה לפרט מדוע אינה רושמת שמות משפחה של ילדים שנולדו בחו״ל כפי שנרשם בתעודות הלידה, בשל קיומו של סעד חלופי בבית המשפט לעניינים מנהליים.
זוג חד-מיני שערך הליך פונדקאות בחו"ל יחויב לספק בדיקה גנטית למען רישום הילד - על אף שבג"ץ קבע שניתן להשתמש בראיות אחרות. עו"ד של הזוג העותר: "הזוגות ימשיכו להיות מופלים לרעה". השופטת: "ההליך מנוהל ע"י ההורים לאו דווקא לטובת הקטין, אלא על מנת להשיג קביעה ע
ביהמ"ש לענייני משפחה: לאם ולאב הביולוגיים משמרת משותפת ואין בהכרעתו לשלול ולו במעט את חשיבותה של בת הזוג של האם בחיי הקטינים, אולם, אין בכך להקנות לה זכויות לא לה; "האם יכולה לפעול לשם כך במסגרת זמני השהות שלה עם הקטינים".
בית המשפט המחוזי בתל אביב הכיר רטרואקטיבית בגבר כהורה של ילדי בן זוגו שנולדו בפונדקאות. עתירת השניים בדרישה שהוא יוכר כבר מרגע הלידה לא התקבלה במלואה והוא יוכר מהרגע שבו נקבע בארה"ב כי הפונדקאית איננה אמם של הילדים.

עמודים