חקיקה

היועמ"ש: עמדה תקדימית בעניין צו הורות פסיקתי (ללא אימוץ) לבת זוג של אם ביולוגית

היועץ המשפטי לממשלה אינו מתנגד למתן צו הורות פסיקתי על מנת להכיר בבת זוגה של אם ביולוגית כאם נוספת

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש עמדה תקדימית לבית המשפט לענייני משפחה בהליך שעניינו בקשתן של בנות זוג "למתן צו הורות פסיקתי", לפיו תוכר בת זוגה של האם הביולוגית כאמו הנוספת של ילד שנולד כתוצאה מתרומת זרע אנונימית שקיבלה האם הביולוגית.
עמדת היועץ המשפטי לממשלה, בתמצית, היא כי דרך המלך שקבע המחוקק היא במתן צו אימוץ, אך כי במצבים דוגמת אלה שהובאו הליך זה, אין עוד מקום להתנגד שבית המשפט ינקוט במסלול של "צו הורות פסיקתי".

בהודעה לעיתונות שפרסם משרד המשפטים, מוסבר כי מדובר בבנות-זוג מזה מספר שנים, שנישאו זו לזו מחוץ לישראל, רשומות במשרד הפנים כנשואות, נחתם ביניהן הסכם לחיים משותפים (שניתן לו תוקף של פסק-דין) וערכו צוואות הדדיות.
לפני כשנה נתן בית-המשפט למשפחה צו אימוץ, לפיו המבקשת 2 מאמצת את הילד של בת זוגה, כעת, משנולד ילד למבקשת 2, מבקשות השתיים שלא לחזור על מסלול צו האימוץ (שנעשה ביחס לילד הראשון).
"בחינה מעמיקה של המקרה", לפי ההודעה, היא שהובילה להחלטת היועמ"ש, שעד כה נתן הסכמתו למתן "צווי הורות פסיקתיים" רק בהקשר של פונדקאות חו"ל.

העמדה נסמכת על שלושה אדנים עיקריים: 1. הצעת חוק הכרה בהורות בן זוג, והנכונות שגילו משרדי הממשלה בקידום "מסלול" חקיקה חדש וייחודי – "צו הכרה בהורות" – שיהווה דרך נוספת ליצירת קשר של הורות משפטית.
2. הדרישה לקשר זוגי נמשך, וזאת על מנת לשמור על טובת הילד מתוך ראייה כי כל ילד הוא עולם ומלואו.
3. החלטת בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בעניין ממט שהרוח העולה ממנה היא כי מקום בו קיים קשר גנטי בין הורה לילדו, וכן קיים קשר זוגי נמשך בין בני זוג טרם ביצוע הליכי ההפריה, אין מניעה לאפשר לבן הזוג לנקוט "בצו הורות פסיקתי".

לעיון בעמדת היועמ"ש המלאה ובהחלטה שניתנה בעקבותיה, ראו:
אמצ 57740/12/13 פלוניות נ' היועץ המשפטי לממשלה

שנת פרסום: 2015