פסיקה

ב"ל 27366-06-10 פלוני נ' המוסד לביטוח לאומי

חיוב המוסד לביטוח לאומי בהוצאות משפט, לאחר שזה סירב (ואז חזר בו מסירובו) להכיר בגבר כבן-זוגו והידוע בציבור של מבוטח שנפטר

עובדות המקרה: מדובר בבקשה לחיוב המוסד לביטוח לאומי בהוצאות משפט. התובע הגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה להכיר בו כבן-זוגו הידוע בציבור של המנוח, וכזכאי לקצבת שאירים לפי סעיף 238 לחוק. בתחילה התביעה נדחתה על-ידי המוסד לביטוח לאומי, אולם זמן קצר לאחר שהתובע הגיש תביעה בנדון לבית-הדין, במסגרת שלב הקדם משפט, המוסד הודיע כי חזר בו וכי לאחר בחינה מחודשת הוחלט להכיר בתובע כידוע בציבור של המנוח. עתה התובע מבקש לחייב את המוסד בתשלום הוצאות בטענה כי מחדלי המוסד גרמו להכבדה על בית הדין ולהוצאות משפט מיותרות. התובע מדגיש כי במסמכים שהגיש למוסד לביטוח לאומי הצהיר אודות חייו המשותפים עם המנוח, וכי אף העביר למוסד את פסק-הדין המקיף והמנומק של בית-הדין בתביעתו של התובע נגד קרן מקפת (שבו נקבעה תשתית עובדתית שלפיה התובע היה בן-זוגו הידוע בציבור של המנוח).

ההכרעה המשפטית: אף שככלל אין מחייבים את המוסד לביטוח לאומי בהוצאות כאשר הוא מסכים לקבלת התביעה בשלב המקדמי – הרי שבמקרה זה אין הצדקה לסירובו הראשוני של המוסד, בייחוד לאור פס"ד בעניין קרן מקפת שהוצג בפני המוסד. לפיכך נקבע כי המוסד ישלם לתובע שכ"ט עו"ד בסך של 4,500 ₪.

שנת פרסום: 2011
קבצים: