ספרות

אייל גרוס, "גלובליזציה קווירית וזכויות אדם: דנה אינטרנשיונל/אמנסטי אינטרנשיונל"

פורסם בכתב העת "תיאוריה וביקורת", כרך 23

במשך שנים רבות, הטרידה את ארגון אמנסטי אינטרנשיונל השאלה אם נושא זכויות גייז הוא חלק מן המנדט של הארגון. האם יש להגדיר מחדש את המנדט, כך שיכלול את הנושא? קבוצה של חברי אמנסטי, שפעלה בשנות השבעים והשמונים של המאה ה-20 לקידום נושאים הומו-לסביים, ניסתה להביא לכך שמנדט הארגון יכלול במפורש גם הגנה על "נטייה מינית". ניסיונות אלו כשלו, שכן חזרה ועלתה הטענה שמעורבות של אמנסטי בנושא עלולה לפגוע בפעילותו מחוץ לעולם המערבי. עם זאת, ב-1979 קבע אמנסטי שאנשים אשר נעצרו בשל מאבקם לקידום זכויות גייז ייחשבו לאסירי מצפון, ולכן הטיפול בהם יהיה במסגרת המנדט של אמנסטי. במהלך שנות התשעים התרחבה הפעילות בתחום, הודות לעקשנותן של קבוצות בתוך הארגון. ב-1991 החליט אמנסטי להרחיב את עבודתו בתחום ולפרש את המנדט שלו ככולל, בתור אסירי מצפון, גם אנשים שנאסרו בשל היותם הומוסקסואלים.

נקודת ציון חשובה בשבירת השתיקה של אמנסטי בעניין זכויות הומואים ולסביות הסתמנה בזמן ה-Gay Games (משחקי הספורט ההומו-לסביים) באמסטרדם ב-1998. הסניף ההולנדי של אמנסטי הפיק אז פוסטר נפלא על הנושא, שעוצב וצולם בידי ארווין אולף (Olaf).בפוסטר "Gay rights are human rights" מופיעה דנה אינטרנשיונל, הזמרת הטרנסקסואלית, שזמן קצר לפני שהופק הפוסטר זכתה בתחרות האירוויזיון לשנת 1998 כנציגת ישראל. כידוע, עוד קודם להשתתפותה באירוויזיון, הייתה דנה לזמרת מצליחה ביותר בישראל, וגם למזוהה עם הקהילה הקווירית הישראלית, כפי שבא לידי ביטוי בהופעותיה באירועי הגאווה ובהצהרותיה הפוליטיות בנושאים הומו-לסביים (זיו 1999). בפוסטר זה, דנה אינטרנשיונל פוגשת את אמנסטי אינטרנשיונל. דנה, זמרת ישראלית-יהודייה-מזרחית, מופיעה בפוסטר כשהיא עוטה רעלה ונחזית לפתע ספק כקדושה-נוצרייה, ספק כערבייה או אפילו כפלסטינית.

מאמר זה יעסוק בשאלות הבאות: מה משמעות הדבר, שדנה אינטרנשיונל מייצגת בפוסטר את זכויות הגייז? מה משמעות הדבר, שהיא מייצגת את אמנסטי אינטרנשיונל? מהי המשמעות של היותה מייצגת – לפחות באירוויזיון – את ישראל? האם ייצגה דנה את ישראל באירוויזיוון, או שמא ייצגה זהות קווירית (אירופית?) חוצת-גבולות? מהי המשמעות של ייצוג לאומי (באירוויזיון) בעידן הגלובליזציה?

תחומים: מבקשי מקלט
שנת פרסום: 2003